Close

Drsný Chánov

Naši třeťáci navštívili Chánov, známou sociálně vyloučenou lokalitu, kde fotografovali vánoční besídku žáků 7. – 9. třídy základní školy. Škola nás sama oslovila a my jsme se s radostí chopili této výborné příležitosti pro získání praxe fotografie a zároveň seznámení se s jinou kulturou.

Žáci 7. – 9. třídy měli vánoční besídku (v pyžamech), na níž zpívali vánoční koledy a jiné romské písně. Naše studentky si vedly výborně. Velmi rychle se adaptovaly na pro ně úplně cizí prostředí, s romskými žáky se seznámily a ihned navázali s romskými žáky kontakt. Práce našich studentek tak mohla probíhat v opravdu přátelské atmosféře. Byli jsme vděční za obrovskou ochotu chanovských žáků přizpůsobit se našim požadavkům k focení a jejich vlastnímu zájmu stoupnout si před objektivy.

Po nafocení besídky žáků Amari školy jsme se vydali do ulic, kde se nám v doprovodu místní paní učitelky Mgr. Kotlárové naskytla příležitost zdokumentovat život tamních obyvatel. Na fotkách tak mají naše žákyně zachycenou jedinečnost sociálně vyloučené lokality, a přesto velmi hrdého bytí místních obyvatel. Někteří lidé na ulicích focení odmítli, jiní přišli sami, že by se chtěli nechat vyfotit. Tito byli velice slušní a vychovaní, představili se, podali ruku, poděkovali.

Tato akce tak byla přínosná ve dvou směrech. Zaprvé (což bylo primárním účelem akce) fotografování sociální tématiky v nikterak upravené podobě – surové, drsné, hrdé, fascinující, překvapující. Zadruhé měly naše studentky možnost poznat odlišnou a často obávanou skupinou lidí, kteří jsou pyšní na to, kým jsou. Poznat, že ti, kteří bývají často odsuzování pouze na základě předsudků a pár špatných zkušeností, dokážou být velice přátelští a otevření, zábavní a milí.

Na základě této podařené akce projevily naše žákyně zájem o další spolupráci s Amari školou v rámci organizace školní akademie, kde budou předváděny kulturní tance, zpěv apod.