Close

Automobilový designér Rostislav Prokop se vrátil na ART ECON!

V pátek 23. listopadu 2018 navštívil ART ECON – Střední školu její absolvent Rostislav Prokop se seminářem o počítačové 3D grafice. Již od dětství se Rosťa věnuje designu automobilů a hned po maturitě začal v tomto oboru podnikat. Se studenty a pedagogy se podělil se svými praktickými zkušenostmi jak v oblasti 3D grafiky a animace, tak i ve vztahu ke klientům a získávání pozice na trhu. Tento seminář se konal pod hlavičkou projektu IKAP – Projekt Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce.
Rostislav Prokop nyní studuje třetí ročník bakalářského programu Produktový design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Podílel se na projektech pro automobilku Škoda, ale v poslední době se zaměřil na svoji vlastní autorskou tvorbu. Dnes patří mezi deset nejžádanějších 3D designérů automobilového tuningu na světě. Vedle toho se věnuje také tvorbě modelů vozidel pro počítačové hry. Návštěvníkům semináře ukázal, jak funguje program na 3D modelování. Výsledné vizuály jsou nerozeznatelné od reálné fotografie. „To nejdůležitější, co se do života můžete naučit, je Photoshop. A neméně důležité je také umět model naskicovat a vidět v perspektivě,“ poradil Rosťa studentům a zavzpomínal na své studium na ART ECON – Střední škole. Dnes podle jím vytvořených návrhů jezdí auta v západní Evropě, USA, Kanadě, ale i v Austrálii, na Novém Zélandě a v Indii. Vytvořil také například tuning body kit vozu Ferrari na zakázku pro dubajskou společnost. Rosťa Prokop na workshopu ukázal, jak se ve 3D počítačovém programu vytváří jednotlivé díly redesignovaného vozu. Soubory pak sdílí s klientem, který si tuningové díly vytiskne prostřednictvím 3D tiskárny kdekoliv na světě.
Rostislav Prokop vysvětlil, jak mocným marketingovým nástrojem je dnes instagram. Jeho profil má přes padesát tisíc followerů. Některé příspěvky sdílením na další profily získaly přes dva miliony zhlédnutí. „Odpovídám na všechny zprávy, denně vyřizuji několik desítek kontaktů. Svůj čas se snažím využívat maximálně, třeba když jedu čtyři hodiny vlakem do Plzně, je dost času na skicování,“ prozradil s úsměvem Rosťa. Nyní navíc připravuje bakalářskou práci, která se bude věnovat redesignu již nevyráběného amerického vozidla. A to se ještě věnuje tvorbě designu vrtulníků, vírníků, tramvají a drezín. „Mým snem je mít vlastní značku, vyrábět a prodávat vlastní designové modely automobilů,“ podělil se se svými plány Rostislav Prokop.

Vizuál tuning body kit vozu Ferrari, autor Rostislav Prokop, zdroj: https://www.artstation.com/prokop_designer