Close

Zlatá jehla – Historie

Důvodem vzniku Prostějovské zlaté jehly byla snaha prohloubit tradiční spojení města Prostějova a Olomouckého kraje s nastupující generací mladých módních návrhářů a ukázat tvůrčí potenciál mládí v této oblasti.

Pokud Vás zajímá historie naší umělecké soutěže Prostějovská zlatá jehla, připomínáme Vám stručně předešlé ročníky

2013

12. ročník soutěže se konal dne 16. května 2013. Vyhlášené kategorie byly Zkrocení zlé ženy, Orient, Zahrada a pro jednotlivce Elipsa. Do soutěže
se přihlásilo 14 škol, 4 z nich ze Slovenské republiky a opět soutěžící z Rakouska. V kategorii jednotlivců soutěžilo 14 studentů se svými kolekcemi, z toho 5 ze Slovenské republiky. Kulturní program patřil Taneční škole Hubený a také zábavné soutěži s cenami pro vítěze.
Fotogalerie ročníku

2012

11. ročník opět přivítal mimo jiné hosty z Rakouska, Polska a Slovenska, kteří soutěžili v kategoriích Znamení zvěrokruhu – kolekce inspirovaná hvězdným znamením, Absurdní realita – inspirace
surrealismem, přesuny a záměny, nesmyslné prvky v oděvu, Let´s Rock! – móda s nádechem rockové subkultury a Móda je hra – oděv s hravými prvky.

2011

Jubilejní 10. ročník Prostějovské zlaté jehly se uskutečnil 12. května 2011 a představil módní kolekce soutěžících v kategoriích Geometrie a linie, Industriální móda, Tradičně netradiční, “A
touha v Tobě, dálkou zvaná“.

2010

Do 9. ročníku soutěže dne 13. 5. 2010 se přihlásilo 17 škol, mezi nimi 3 střední školy ze Slovenské republiky a také pravidelní účastníci z rakouského Wiener Neustadtu. V kategorii jednotlivců soutěžilo 12 studentů uměleckých oborů s oděvním zaměřením. Složení sedmičlenné poroty opět zajistilo odborný i laický pohled na mladou módní tvorbu. Kromě Ceny diváků a Ceny poroty navrhla porota udělit i mimořádnou Cenu poroty za originální použití materiálu. Kulturní program pro návštěvníky zabezpečila Taneční škola Hubený a moderátor Petr Zakopal se svou soutěžní show.

2009

V 8. ročníku Prostějovské zlaté jehly 2009 dne 14. května 2009 byly vyhlášeny kategorie Paříž, Těsné sevření, Vzhůru nohama a pro jednotlivce kategorie Extravagance. Soutěžilo 25 škol z České a Slovenské republiky, z Polska a také z Rakouska. V kategorii předvedlo své kolekce 24 studentů uměleckých oborů s oděvním zaměřením.
Čestným hostem naší soutěže byla mladá módní návrhářka z Běloruska Karina Galstjan, která přivezla kolekci představující svou zemi. Kulturní program pro mladé návštěvníky zabezpečil moderátor Petr Zakopal.

2008

7. ročník soutěže se konal dne 15. května 2008.
Vyhlášené kategorie byly Mořský svět, Rok 3000, Sen a skutečnost a pro jednotlivce Svět v oděvu. Do soutěže se přihlásilo 25 škol, 4 z nich ze Slovenské republiky a pozvání přijala i jedna škola z Rakouska. V kategorii jednotlivců soutěžilo 20 studentů se svými kolekcemi, z toho 5 ze Slovenské republiky. Kulturní program patřil Taneční škole Hubený, představila se skupina Let´s Dance (mistři ČR a Evropy 2007) a hudební skupině AIR FARE.

2007

V 6. ročníku dostali poprvé šanci studenti zúčastnit se soutěže sami za sebe. Důvod byl prostý – některé oslovené školy se do soutěže nehlásí, přesto mezi jejich studenty jsou tvůrčí a nadané osobnosti, které mají snahu „změřit“ své síly s ostatními. Proto jsme jim dali možnost zavedením kategorie jednotlivců pod názvem „Móda a já“.
Zájem nás docela překvapil – přihlásilo se 28 studentů, z toho 4 ze Slovenské republiky. Do čtyř kategorií pro oděvní školy se přihlásilo 30 středních škol, z toho 3 ze Slovenské republiky.
Porotu i tentokrát tvořili oděvní odborníci, zástupci města, významných institucí i umělci. V odpoledním kulturním programu vystoupil Filip Jankovič – finalista soutěže Česko hledá SuperStar 2 a jako tradičně Taneční škola Hubený Prostějov.

2006

5. jubilejní ročník soutěže Prostějovská zlatá jehla 2006 se konal dne 11. května 2006.
Rok 2006 byl i rokem 60. výročí vzniku naší školy. Stručnou připomínkou historie a současnosti Střední školy oděvní Prostějov, s.r.o. byl přiložený „skromný“ bulletin. Předcházející úspěšné ročníky organizátory zavázaly i pro 5. ročník soutěže vyhlásit taková soutěžní témata, která poskytla autorům prostor pro vyjádření jejich představ v co nejširším možném měřítku.

2005

Na základě kladného ohlasu se opět ve 4. ročníku uskutečnil seminář Trendové fórum Prostějovské zlaté jehly 2005 pro pedagogy oděvních škol pod názvem „Trendy William a Delvin a WAW pro rok
2005“. Pro účastníky a diváky soutěže byla připravena novinka – velkoplošná projekce, která všem přiblížila i detaily předváděných modelů. V době, kdy se celá soutěž vyhodnocovala, vystoupili osvědčení malí tanečníci z Taneční školy Hubený Prostějov a oblíbená skupina Touch.

2004

Do 3. ročníku soutěže se přihlásilo 30 středních škol, z toho 3 ze Slovenské republiky. Porotu i tentokrát tvořili oděvní odborníci, zástupci města, významných institucí i umělci.
Garantem soutěže byl i v tomto ročníku Oděvní podnik, a.s. Prostějov. Spolupořadatelem soutěže bylo mimo města Prostějov a Olomouckého kraje i Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a
Slezska. Záštitu nad akcí převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Novinkou 3. ročníku byla realizace odborného semináře pro pedagogy středních škol s oděvním zaměřením.
Seminář pod názvem „Evropské trendy v pánské a dámské konfekční výrobě“ připravili přední designéři Oděvního podniku a. s. Prostějov a proběhl s velmi kladným ohlasem v předvečer soutěže.
Divákům soutěže po náročném předváděcím maratónu rozproudilo krev vystoupení skupiny Maxim Turbulenc a vystoupení Taneční školy Hubený Prostějov.

2003

Od 2. ročníku Prostějovské zlaté jehly 2003 probíhá tato akce v Kulturním a společenském centru v Prostějově, protože se přihlásil dvojnásobný počet škol. V průběhu soutěže se v tomto největším
kulturním zařízení Prostějova pohybovalo přes 800 soutěžících, diváků, pedagogů a hostů. Pro soutěžící připravili organizátoři dobré zázemí a pro diváky, kromě vlastní soutěže, i doprovodný
program.
V 9ti členné porotě byli zastoupeni odborníci z Oděvního podniku, a.s., města Prostějova, Univerzity T.Bati ve Zlíně a Design centra ČR Brno.
Mimo generálního sponzora – Oděvního podniku, a. s. Prostějov – se na finančním zajištění podílelo město Prostějov a Olomoucký kraj. Mezi dalšími sponzory byly firmy Skanska, JUKI a Kooperativa a celá řada dalších prostějovských i mimoprostějovských firem.
Při závěrečném setkání se zástupci zúčastněných škol byla hodnocena organizace, průběh i úroveň soutěže velmi dobře. Příjemným překvapením byly i ceny, které pro vítěze věnovaly výše uvedené
firmy.

2002

1. ročník soutěže v roce 2002 se konal v prostorách Oděvního podniku, a.s. Prostějov, který přijal i roli odborného garanta a generálního sponzora celé akce. Role pořadatele 1. ročníku se naše škola zhostila se ctí – organizace, průběh, práce poroty i vyhlášené výsledky byly přijaty zúčastněnými kladně.