Close

Inspirativní beseda Kláry Nováčkové pro studenty

S besedou o své knize Vetřelkyně a já přijela ve čtvrtek 20. prosince 2018 za studenty ART ECON – Střední školy Klára Nováčková, naše bývalá absolventka módního návrhářství. Současným studentům uměleckých oborů vtipně a s nadsázkou přiblížila tvůrčí proces psaní, cestu k samotnému vydání své literární prvotiny a co následovalo.

Letos pětadvacetiletá Klára Nováčková o sobě svým osobitým humorem tvrdí, že je prototypem úspěšné ženy. Na základní škole vyhrála pěveckou soutěž, a tím její pěvecká dráha skončila. Na střední škole vytvořila kostýmy pro dvě divadelní inscenace. Svůj první román toužila napsat v 15 letech, jako první vymyslela název a obálku knihy. Měla v hlavě historický příběh ve stylu dokonalé lásky z 18. století, na dvou a půl stránkách přesně rozepsané postavy, dokonce i které herečky a herci by je hráli ve filmovém zpracování. Ale tím to skončilo. Dalším záměrem byl fantasy román, hotových asi 40 stran, ale nenaplňovalo jí to, nebyla spokojená. „V patnácti jsem byla takový ten smutný puberťák, hodně jsem četla, ležela v knížkách uzavřená ve svém světě, ale kamarádky mě z něj vždycky dostaly. Když jsem psala Vetřelkyni, tak jsem použila vtípky a historky z reálného života i na střední škole,“ prozradila studentům. Dospěla k tomu, že chce psát o tom, co zná a co prožila. „Cokoliv se mi stalo sebetrapnějšího, už mě nebavilo nad tím truchlit. Psaní pro mě bylo formou terapie,“ dodala Klára Nováčková. Knihu napsala před třemi lety v Itálii, kde byla na studijním pobytu v rámci programu Erasmus. „Neměli jsme tam internet, žádná prokrastinace, bylo hodně času číst, přemýšlet a tvořit,“ zavzpomínala autorka. Vetřelkyně a já je protnutá veselými i vážnými tématy, které jsou ale stejně vypointovány nějakou vtipnou historkou. Při psaní se autorka inspirovala díly, jejichž seznam i s komentářem publikovala na konci své knížky jako doporučenou literaturu.

Klára Nováčková přiblížila studentům také proces tvorby ilustrací, které ke knize sama nakreslila. Popsala další dva strastiplné roky hledání nakladatele: „V posledním kole jsem jich oslovila asi třicet, ozvaly se dvě s tím, že jsou nadšení a knihu vydají do měsíce. Vybrala jsem si ale to třetí, z něhož mi napsali, že se jim to docela líbí, ale že se na tom ještě musí hodně zapracovat. Mě se tento přístup líbil, měla jsem stejný pocit. Nakonec jsem s odpovědnou redaktorkou přepsala asi polovinu knížky.“ Klára se smíchem a nadsázkou vylíčila křest knihy, první interview v rádiu, svoji reakci na pochvalné i negativní komentáře a setkání s nadšenými čtenářkami, které jí napsaly na instagram.

Pro studenty to bylo velmi zajímavé a inspirativní setkání, Kláru Nováčkovou ocenili bouřlivým potleskem! Beseda se konala pod hlavičkou projektu IKAP – Projekt Rovný přístup ke vzdělávání s ohledem na lepší uplatnitelnost na trhu práce.

VETŘELKYNĚ A JÁ – Tak jsem si to nepředstavovala

Klára Nováčková

Nakladatelství Garamond, Praha 2018

Info o knize: http://www.e-garamond.cz/index.php?page=kniha&arg1=vetrelkyne-a-ja-723

Info o autorce: https://www.cbdb.cz/autor-111225-klara-novackova

Instagram: https://www.instagram.com/klarin.jarin/