ART ECON na školním zájezdu do Irska

20. března 2024 | Aktuality, Život školy

9. března se skupina našich studentů, studentek a jejich pedagogů vydala na úžasný školní výlet do Irska. Během pěti dnů jsme měli možnost objevit krásy této úžasné země, od rušného Dublinu až po malebná městečka a dechberoucí přírodu.

První den nás čekal výlet do půvabného městečka Howth na poloostrově Howth Head. Nenáročná, asi 3-hodinová pěší túra podél pobřeží zátoky Dublin Bay nám nabídla nádherné výhledy na moře i okolní krajinu. Foukající svěží vítr a mořské vlny pod námi vytvořily dokonalou kulisu pro začátek našeho irského dobrodružství. Po návratu do Dublinu jsme měli čas prozkoumat centrum města. Prošli jsme se po ikonických ulicích Grafton Street a O’Connell Street, kde jsme nasáli autentickou atmosféru irské metropole. Pestrobarevné dveře domů, pouliční umělci a vůně tradičních irských pokrmů linoucí se z místních restaurací – to vše dotvářelo nezaměnitelný kolorit Dublinu.

Druhý den patřil důkladnějšímu poznávání hlavního města. Navštívili jsme majestátní katedrály St. Patrick’s a Christ Church, jejichž historie sahá až do 12. století. Prohlídka Dublin Castle nás přenesla do dob, kdy byl Dublin sídlem britské správy Irska. V národní galerii jsme obdivovali díla slavných irských umělců, zatímco v muzeu Vikingů jsme se dozvěděli více o době, kdy Dublinu vládli tito severští nájezdníci. Velkým zážitkem byla návštěva Trinity College, nejstarší irské univerzity, kde jsme na vlastní oči viděli proslulou knihu Book of Kells – skvost středověkého umění. Někteří z nás využili možnost exkurze do továrny Guinness, kde jsme ochutnali pravé irské černé pivo a dozvěděli se o jeho historii i výrobě. Nenechali jsme si ujít ani exkurzi do další irské ikonické manufaktury, Jameson Distillery. Tuto přední světovou palírnu založil John Jameson v roce 1780 a dnes je památníkem irské whiskey.

Třetí den nás autobus odvezl do hrabství Wicklow, často přezdívaného “irská zahrada”. A není divu – nádherné zahrady Powerscourt s rozlehlým parkem a vodopády nás doslova uchvátily. Poté jsme zamířili k jednomu z nejvýznamnějších staroirských klášterů Glendalough, zasazenému do nádherné přírody Wicklow Mountains. Okolní vrcholky hor se zrcadlily v průzračném horském jezeře, kolem kterého jsme se vydali na výlet. Ticho a klid tohoto místa v kombinaci s nedotčenou přírodou pro nás byly balzámem na duši a zanechaly v nás hluboký dojem.

Poslední dva dny jsme věnovali dalším historickým skvostům Irska. Prohlédli jsme si romantický hrad v Trimu obtočený řekou Boyne, který se stal mimo jiné kulisou pro natáčení filmu Statečné srdce s Melem Gibsonem. Cestou zpět do Dublinu jsme se zastavili na středověkém hradě Malahide se zahradami a unikátním motýlím pavilonem. Poslední zastávkou bylo městečko Swords s pozůstatky normanského hradu. Závěr výletu jsme si zpestřili procházkou po pláži, kde jsme se nadýchali čerstvého mořského vzduchu a nechali se hýčkat posledními slunečními paprsky našeho irského dobrodružství.

Náš školní zájezd do Irska nám přinesl spoustu nových zážitků, dojmů a vzpomínek. Měli jsme možnost na vlastní kůži poznat krásy a historii této země – od živoucí atmosféry Dublinu, přes starobylé památky a kláštery, až po nedotčenou přírodu a malebná městečka. Irsko nás okouzlilo svou pohostinností, historií i přírodními krásami a věřím, že se sem mnozí z nás budou chtít v budoucnu vrátit. Tak zase příště, Irsko!