Fotografka Jana Mensatorová nám představila svůj projekt BezFrází

3. dubna 2024 | Aktuality, Art, Život školy

Studenti 1. ročníku oboru Fotografie v reklamní praxi na škole ART ECON měli 2. dubna 2024 to potěšení zúčastnit se přednášky přední české fotografky Jany Mensatorové. Tato talentovaná umělkyně, jejíž tvorba sahá od výtvarných portrétů přes spolupráci s Karlovarskými symfoniky a hokejisty až k unikátním osobním projektům, představila především svůj dlouhodobý projekt BezFrází.

Jana Mensatorová na úvod poutavě popsala svou osobní cestu k fotografické kariéře. Poté se ponořila do prezentace vlastní tvorby, zejména výše zmíněného projektu BezFrází. Těžištěm setkání byly její fotografie z posledních let. Na souboru oceněném třetím místem v soutěži CzechPressPhoto (2022) vysvětlila, jak probíhá celý proces vzniku portrétních fotografií – od přípravy (výběr lokace, seznámení s příběhem portrétovaného, volba techniky), přes samotné fotografování (komunikace, navázání vztahu s portrétovaným, vznik jednotlivých snímků), až po následné zpracování fotografií.

V části “behind the scenes” fotografka ukázala podmínky, ve kterých jednotlivé fotografie vznikají. Zdůraznila nutnost orientace na výsledek bez ohledu na technické obtíže nebo nečekané komplikace. a především odvahu experimentovat a radost ze samotného procesu fotografovaní. A především mít odvahu experimentovat a radost ze samotného procesu fotografování.

V poslední části pak Jana Mensatorová promluvila o příkladech ze svého portfolia a soustředila se zejména na vyjádření myšlenky jednotlivých portrétů a způsob jejich provedení.

Během celé přednášky byl prostor pro dotazy studentů, ať už se týkaly přímo focení nebo i jiných témat. Bezprostřednost a snaha fotografky vždy odpovědět vždy co nejlépe určitě pomůže studentům v jejich vlastní tvorbě. Kromě zmíněných témat Jana Mensatorová také promluvila i o problémech plagiátorství či spolupráci s dalšími profesemi, především grafiky.

Děkujeme paní Mensatorové za přednášku, která byla pro studenty ART ECON bezesporu inspirativním zážitkem.