Přijímací řízení na střední školy pro další školní rok 2024/2025

1. března 2024 | Aktuality, Školní info

Pro většinu z vás je to poprvé, a přesto jste už asi slyšeli, že se letos v přijímacím řízení na střední školy oproti předchozím letům mnoho změnilo.

Jak to funguje

V minulosti byste museli bojovat s papírovými formuláři, pečlivě vyplňovat každý řádek, obávat se, že přihlášku pošlete pozdě, nebo že se ztratí na poště. Ale teď, v éře digitalizace, a díky novele školského zákona přijaté těsně na konci roku 2023, máte možnost podat přihlášku elektronicky. Ve skutečnosti jsou 3 cesty:

  1. Elektronická forma s ověřením identity – rychlá a bezpečná, s garantovaným doručením adresátovi.
  2. Písemná forma s podporou systému – kombinuje klasiku a modernu, jako když posíláte dopis perem a pak ho skenujete.
  3. Klasická papírová přihláška – pro ty, kteří stále ještě elektronice nedůvěřují, hlavně, když se jedná o jejich budoucnost. V takovém případě si můžete přihlášku stáhnout přímo zde.

Digitální revoluce ve světě vzdělávání

Digitalizace přijímacího řízení přináší probíhá přes Digitální přihlašovací systém – DIPSY. Na adrese www.prihlaskynastredni.cz si můžete podat přihlášku na několik kliknutí. A nejen to. Systém vám dovolí vrátit se k rozpracované přihlášce a přidat doklady, aniž byste museli opustit pohodlí domova.

Zásadní informace

Nově můžete podat přihlášku až na 3 školy nebo obory s jednotnou přijímací zkouškou (CERMAT). Jako jedna přihláška se počítá jeden obor na jedné škole, takže můžete kombinovat jak obory, tak školy.

Na ART ECONu nabízíme 2 obory z jednotnou přijímací zkouškou:

Oba obory otevřeme ve zbrusu nových prostorách v Tomíčkově ulici v Praze 4 – Chodov, kousek od stanice metra Roztyly. Navýšili jsme díky tomu kapacitu přijímaných uchazečů. Gymnázium se otevře pro 50 studentů, Sportovní management pro 60 a na umělecké obory celkem přijmeme 70 studentů.

Novou pobočku pro vás zatím připravujeme, ale brzy vám ukážeme alespoň krátké video z nedávného dne otevřených dveří.

Pozor! Na pořadí záleží
Je naprosto zásadní, v jakém pořadí uvedete zvolené obory a školy. Systém bude přiřazovat uchazeče automaticky podle jejich výsledků. Takže jaké priority uvedete, tak se vás systém bude snažit přiřadit. Musíte si vybrat už nyní. Dříve využívané zápisové lístky byly zrušeny.

Co ti, kteří už skládali talentové zkoušky?

Tato skupina to má letos trošku složitější v tom, že úspěchem u talentové zkoušky to neskončilo. Je potřeba zdůraznit, že také musíte elektronickou přihlášku podat! Pouze uvedete jako první tu školu, kterou jste si vybrali a uspěli jste tam v talentové zkoušce. Kdybyste to neudělali, vypadli byste a škola by místo vás přijala další, kteří si přihlášku podali.
Dobrá zpráva je, že pokud jste u talentové zkoušky neuspěli, máte stále možnost hlásit se až na 3 obory s jednotnou přijímací zkouškou.

A jak to bude s jednotnou přijímací zkouškou?

Systém vás automaticky přiřadí na školy, kde budete zkoušku dělat. Mělo by to být optimální z hlediska kapacity škol i polohy vašeho bydliště. Může se vám dokonce stát, že půjdete dvakrát na stejnou školu. Ale něco ze starého systému přeci jenom zbylo: zkoušky se skládají ze dvou testů – z českého jazyka a matematiky. Na každý máte dva pokusy (2 termíny JPZ) a pro všechny 3 školy (nebo obory) se vám počítá ten lepší výsledek z každého testu.

Svět se mění, a my s ním.

Digitální přihláška na střední školu je jako vstupní brána do nové éry. Je to váš osobní navigátor, který vás bezpečně dovede k cíli. Využijte této šance a vstupte do světa, kde vaše vzdělání a budoucnost jsou jen na pár kliknutí od vás. Se správnou přípravou a odvahou jít vlastní cestou se mohou vaše sny stát skutečností. A to je přece to, o co jde, ne?

Nebojte se změn. Kdyby vám přece jen nebylo něco jasné nebo jste potřebovali poradit, zeptejte se včas! Zkuste to buď na své základní škole nebo zavolejte k nám. Šťastný výběr a úspěšný start do nového školního roku!

Více informací k našim studijním oborům s jednotnou přijímací zkouškou: