Designblok 2023

11. října 2023 | Akce, Aktuality, Život školy

Designblok Praha! Ano, konečně, i tento rok se v Praze konala tato významná akce. Tentokrát se změněnými lokacemi – v Uměleckoprůmyslovém muzeu, Veletržní paláci Národní galerie a Míčovně Pražského hradu. V porovnání s předchozím ročníkem byly lokace blíže sobě, i přesto bylo výzvou stihnout vše navštívit. Na místě bylo tolik vystavovatelů, že bychom potřebovali být v Praze alespoň dva dny i s přespáním.

Naše exkurze započala v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde jako každý rok je hlavní zaměření na jednotlivé tvůrce z oblasti designu, ať už nezkušené tak ty etablované. Za zmínku stojí například kolekce skla od Lindy Procházkové. Zajímavá byla též sekce s knižními tituly ART IS LIFE, kde i jakožto pedagogové jsme měli možnost načerpat spoustu zajímavých knižních zdrojů z oblasti designu a výtvarného umění.

Poté jsme se přesunuli na druhou o dost větší lokaci – Veletržní palác Národní Galerie. V těchto výsostných prostorech bylo několik tematických celků v jednotlivých patrech. Dole ve Velké dvoraně jsme měli možnost se potkat s většími průmyslovými tvůrci především z oblasti interiéru a nábytku. Zajímavá byla velkoplošná digitální tabule, kam mohli účastníci zaznamenat své postřehy. Další z pater bylo věnováno prezentaci vysokých uměleckých škol. Studenti se mohli seznámit alespoň takto na dálku s možnostmi studia na těchto fakultách. Na místě bylo též možné potkat osobnosti současné scény, např. Maxima Velčovského nebo Jiřího Pelcla.

Letošní ročník Designbloku byl velmi vydařený, přinesl spoustu nových podnětů jak pro žáky, tak i pro učitele. Budeme se těšit na další.