POST – OBJEKTIV 2022

11. listopadu 2022 | Akce, Aktuality, Art

S fotografy z třetích ročníků jsme se vydali v rámci Fotopraktika na exkurzi do Ostravy. Navštívili jsme Dům umění Galerie výtvarného umění Ostrava.

Měli jsme možnost vidět výstavu s názvem Přirození, která mapuje tvorbu ostravské skupiny Ostravští divocí mezi lety 1989- 1992. Jmenovitě se jedná o umělce Daniela Balabána, Zdeňka Janošce Bendy, Petra Pastrňáka, Hanu Puchovou, Jiřího Surůvku, Pavla Šmída a Helenu Šmídovou. Jejich tvorba byla zastoupena jak malbou, tak objekty a sochou.

Další výstavní sál se věnoval fotografické výstavě Hidden s podtitulem Zvířata v antropocénu. Ta byla rozdělena do kategorií, které ukazovaly problematické chování lidí ke zvířatům –  průmyslové zemědělství, přeprava zvířat, výzkum, rybolov, móda, zábava a katastrofa. Veškeré fotografie byly autentické, měly dokumentární charakter a celkový dojem byl velmi silný.

Hlavní výstava, kterou jsme chtěli, navštívit se jmenovala Post-objektiv. Výstava prezentuje fotografie, které GVUO nakoupila během několika předchozích let a založila tím novou sbírkovou cestu. Jedná se o sbírku post moderní / post konceptuální české fotografie. Mezi zastoupené fotografy patří Jiří David, Milena Dopitová, Jasanský Polák, Michal Kalhous, skupina Kamera Skura, Alena Kotzmanová, Adéla Matasová, Markéta Othová, Jiří Šigut, Jiří Thýn. Studenti tak měli možnost doplnit si poznatky k učivu, se kterým se setkávají ve Fotopraktiku.