Reálná zakázka

14. května 2023 | Akce, Aktuality, Art, Život školy

Žákyně oboru Módní designer a vizážista dostaly skvělou příležitost vyzkoušet si komunikaci s klientem a práci na reálné zakázce. Touto zakázkou byl design oděvu pro servírky a číšníky z pivovaru a restaurace Ječmínek v Prostějově. Zadání zakázky zahrnovalo návrh oděvu jak pro letní a zimní měsíce, tak i rozdílnou variantu pro ženy a muže. Do návrhové části byly zapojeny všechny žákyně druhých, třetích a čtvrtých ročníků.

Celý proces tvorby odstartovala návštěva restaurace a pivovaru, kde si žákyně mohly projít prostory, seznámit se s prostředím, vyfotit si inspirační momenty a seznámit se s některými pracovníky. Mohly s nimi tak probrat, co ve svém pracovním oděvu preferují a potřebují, co naopak nemají rádi a co je omezuje v pohybu či jinak. Zaměstnanci restaurace a pivovaru byli velmi vstřícní a ochotně s žákyněmi vedli dialog nejen o tvarových, ale také o svých barevných preferencích.

Další fáze návrhu se odehrávala ve škole, kde žákyně vytvořily řadu skic a nápadů na základě sesbíraných informací a pořízených inspiračních fotek. Mezi nápady se objevovaly například folklórní výšivky, tisky inspirované kachlovými kamny a citace na logo restaurace Ječmínek. Dále byly k vidění odstíny dřeva a mosazi, charakteristické interiéru, a mátová, která restauraci osvěžuje. Pokud jde o materiály, objevovaly se především ty přírodní, co vhodně ladí s filosofií prostoru – len, plátno, manšestr, kůže a také merino vlna, která udrží krok s vysokým tempem pracovního nasazení.

Třetím krokem byl výběr modelu. Do užšího kola se dostaly asi tři návrhy a vedení a zaměstnanci pivovaru z nich poté vybrali ten, který nejvíce odpovídal jejich představám, potřebám a image restaurace. U vybraného návrhu se pak doladily detaily a upřesnily informace, byly vzaty tělesné rozměry a stanoveny konfekční velikosti. Následovalo ušití prototypů, na nichž si klient mohl reálně prohlédnout, jak produkt vypadá.

Jde o velmi decentní model rustikální košile z bavlněného plátna v odstínu přírodní bílé. Je volnějšího střihu, aby neomezovala pohyb a větrala, má všitou merino vsadku v bočním díle a kolem krku ji zdobí ruční výšivka. Uniforma je doplněná asymetrickou zástěrou z hnědého manšestru.

Šití prototypů umožňuje klientovi lépe si představit a schválit finální podobu oděvu, dává prostor odstranit nežádoucí detaily a upravit produkt ještě úžeji na míru jeho představám. V případě, že je klient spokojený, nakoupí se materiál a zakázka je předána švadleně, která ji vyhotoví v patřičném počtu kusů.

Už se moc těšíme, až návrh naší žákyně – druhačky Ivanky – uvidíme „v práci“!